Την Δευτέρα  18 Δεκεμβρίου 2023 η Β΄ και Γ΄ Τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα, με αρχηγό τον κ. Σαπλαούρα Κ. και συνοδούς τον κ. Δημούση Ι., την κ. Βλαχάκη Α., την κ. Δεληγιάννη Χ. και την κ. Χαραλαμποπούλου Α.. Πρώτος μας σταθμός ήταν το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη. Δεύτερος σταθμός μας το επιβλητικό κάστρο της πόλης όπου εκεί επισκεφθήκαμε τα εξαιρετικής ιστορικής σημασίας κτίρια και μνημεία όπως το Ασλάν Τζαμί, και  το βυζαντινό Μουσείο. Μετά την περιήγηση μας στην καστροπολιτεία οι μαθητές και οι μαθήτριες απόλαυσαν τον ελεύθερο χρόνο που τους δόθηκε για φαγητό στην πόλη των Ιωαννίνων, αλλά και βόλτα στη λίμνη. Από εκεί, πήραμε τον δρόμο της επιστροφής γεμάτοι ωραίες αναμνήσεις και όμορφα συναισθήματα.